top of page

Království makronek, sladká pochoutka, která na svatbě nesmí chybět

Makronky.. sladká pochoutka kulatého tvaru slepená krémem. Mandlová cukrovinka a la piškot se zrodila v italských klášterech, poté se přes Nantes dostala do Paříže a odsud zaplavila svět. A zatím mu vládne…

Fotograf: Nicole Leitteb

Trocha historie neuškodí...

Italský název Macrone označuje sněhovou pusinku, ale až později dostane tento mezinárodní název.

V benátských klášterech se tyto sladkosti pod názvem knězovy pupíky - vyráběly kolem 8. století, nicméně jejich podoba a receptura není známá.

Prvně se sladkosti dostaly za italskou hranici v půli 16. století, kdy je směrovala na francouzský královský dvůr tehdy ještě italská šlechtična Kateřina Medicejská. Přesnější recepty na makronky pocházejí až ze 17. století.


Fotograf: Kati Malinká


Makronky postupem času získaly nejen desítky barev, ale současně i příchutí. Tradiční pro Paříž je slaně karamelová, levandulová, medová, meruňková a nebo s příchutí pomerančového květu.


To byl trochu delší úvod, nicméně velmi potřebný k tomu, abychom dostatečně zahájili tady to sladké čtení, kde hlavní hvězdou bude dodavatel, za kterého dáme STOPROCENTNĚ RUKU DO OHNĚ a to KRÁLOVSTVÍ MAKRONEK!

Fotograf: Lukáš Navara

1. Jak dlouho Království makronek funguje?

Jako zakázková výroba oficiálně od podzimu 2017, jinak makronky peču od roku 2015.


2. Kdo všechno v Království je?

Dlouhou dobu jsem si vše dělala sama, ale už rok mám k sobě na pomoc jednu kolegyňku, která se mnou peče a od února, co jsem otevřela mou vysněnou prodejnu, máme i další kolegyňku, která makronky prodává a připravuje kávu.


3. A proč zrovna makronky? Jaký je Váš příběh?

Vzniklo to úplně náhodou. Už je to 10 let, co jsem ochutnala první makronku v životě a vůbec netušila co jím. Každopádně to bylo tak moc dobré, že jsem začala zjišťovat co to je a chtěla si to upéct sama. Potom, když jsem zjistila o jak náročný dezert se jedná, jsem tu myšlenku nechala být a vrátila se k ní až v roce 2015, kdy jsem byla na mateřské a měla tak hodné miminko, že jsem se doma začala nudit. První makronky se povedly (dnes bych byla kritičtější) a tak jsem zkoušela další a další a postupně jsme ochutnávali, kromě rodiny i další známí až to přerostlo v nápad na podnikání.


4. Kdy jste otevřela svůj krásný obchůdek a kde Vás najdeme?

Svou první výrobnu jsem zařídila v roce 2017 a letos v únoru na stejném místě otevřela i obchůdek. Sídlíme v Brně-Bystrci na ulici Hvozdecká 1.


5. Jaké příchutě nabízíte?

Každý měsíc naši nabídku obměňujeme. Nejoblíbenější druhy jsou v nabídce stále a přidáváme k nim další nové.


6. Jaká je nejoblíbenější?

Nejoblíbenější jsou tři a to malina, pistácie a slaný karamel.


7. Jaké makronky děláte?

Všechny naše makronky jsou bezlepkové, umíme i bezmléčnou variantu (každý měsíc v nabídce máme alepoň jeden druh). Děláme klasické malé makronky, pak maximakronky s čerstvým ovocem a v neposlední řadě i celé makronkové dorty.


8. Byl nějaký požadavek na makronky, který byl ,, crazy”?

Spíš než na náplně jsou speciální požadavky na tvary makronek. Ale pro nás je to vždy výzva. Začalo to makronkami ve tvaru mimoňů a jednorožců a dnes už děláme spoustu různých zvířátek a postaviček. Nejvíc nám dal zabrat asi tvar lišky nebo medvídka mývala.

Na Vánoce děláme i maximakronky ve tvaru vánočního stromečku.


9. Nejste už přeslazení? Nebo si s chutí dáte i nějaký zákusek?

Sladké miluju stále, kdykoliv jdeme někam na jídlo, dezert nesmí chybět. Moje makronky se mi zatím taky nepřejedly, jím jen svoje oblíbené druhy (např. makronka se slaným karamelem mě asi nepřestane bavit nikdy)


10. A když jsme u toho sladkého, je to tak, jak se říká ,, Kovářová kobyla” či děláte i pro Vaše dětičky makronky?

No bohužel toto rčení u nás platí , když dělám makronky pro rodinu tak většinou nestíhám nic speciálního a dostávají “co zbude” z obchodu nebo z objednávek.


11. Máte nějaký další cíl ohledně Království makronek?

Momentálně jsem spokojená s tím, co se mi podařilo vybudovat. Někde v daleké budoucnosti vidím ještě jedno makronkové království přímo v centru Brna. Ale momentálně nám kapacity výrobny stačí akorát na obchůdek na okraji města. Lidé si nás našli i zde a poptávka je tak velká, že další obchůdek bude potřebovat i další výrobnu a na to budu potřebovat mnohem víc času, který momentálně raději věnuji svým dětem.


Už se Vám sbíhají sliny? Nám určitě a to jsou ,, jen " ty chutě, ale pokud je okusíte, nebudete litovat! Jelikož Království makronek má ten správný název, chuť je opravdu královská a to potvrzuje celý tým magazínu!


Proto zařaďte makronky do svého sladkého baru, ať už to bude další druh sladkostí, či přímo dort!

A navíc vám je s láskou upeče tato sympatická žena, která ví co dělá. Určitě o tomto dodavateli neslyšíte naposledy.


Přejeme vám co nejsladší svatby plné legendárních makronek!


 

Váš svatební Magazin Moliere

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


SLEDUJ NÁS KDEKOLIV JSI

bottom of page