top of page

Jak se postarat o své svatební šaty

SKLADOVÁNÍ A ČISTĚNÍ SVATEBNÍCH ŠATŮ


V dnešní době si mnoho nevěst šaty kupuje a někdy se s nimi nechce rozloučit a tak je dobré vědět, jak o takové šaty pečovat aby zůstaly ve stejném stavu.Čistění svatebních šatů


Pro dosažení nejlepších výsledků si nejprve přečtěte návod na údržbu na štítku samotných šatů, který obsahuje pokyny pro péči o ně. Způsob čistění byste měli obdržet společně s vaším nákupem šatů. Standartně bývá uvedeno suché čistění nebo profesionální čistění za mokra.


Při odborném čistění profesionální čistírnou se šaty nesrazí a po vyčistění mají neutrální až čistou vůni. Materiál šatů přijde zpět měkčí a světlejší, neporušený, s našitým zdobením bez poškození.

Šaty je vhodné vyčistit dříve, než je uskladníte do skříně. Zkontrolujte případné viditelné skvrny, včetně zašpinění spodního lemu šatů. Na skvrny upozorněte čistírnu. Od čirých látek, jako jsou olej na tělo, pot, bílé víno a sladké tekutiny se nemusí skvrny objevit hned, nýbrž až když začnou oxidovat.


Zobrazí se pak jako světle hnědé nebo žluté skvrny, které lze jen stěží odstranit. Aby se zabránilo tomuto nepříjemnému překvapení, je vhodné šaty vyčistit co nejdříve po svatbě.


Většinu společenských a svatebních šatů nelze prát v pračce. Rovněž by neměly být běleny, ani chemicky čistěny. Kromě materiálu, ze kterého jsou šaty ušity, je třeba při čistění brát ohled i na zdobení šatů. Zdobení se může poškodit, zvláště pokud jde o našité nebo nalepené aplikace, jako jsou korálky, kamínky či flitry.


  • Nejdříve předeperte skvrny buď jemným mýdlem nebo použití sody, záleží na druhu skvrny.

  • Perte je na nižší teplotu max. 30°C, nejmenší otáčky, nejlépe nastavte pračku na ruční praní a bez ždímání.

  • Nechte je okapat a pověste tak aby váha byla rovnoměrně rozložena.

  • Perte je obrácené naruby a vložte je do vaku z jemného plátna.

  • Pokud potřebují některé části naškrobit, použijte škrob ve spreji.
Skladování


Čisté šaty je třeba uskladnit způsobem, který je bude bezpečně chránit po dlouhou dobu. Šaty lze skladovat buď zavěšené, nebo složené. Složení dejte přednost, jsou-li Vaše šaty bez ramínek, nebo mají velmi tenká ramínka, popřípadě jsou značně těžké.


Naopak zavěšení je doporučováno, pokud jsou Vaše šaty velmi tenké, nebo ze zvláště citlivého materiálů (např. antické krajky nebo hedvábí), minimalizujete tak riziko trvalého zlomení vláken a značení přehybů způsobené nevhodným skladováním. Tylové šaty jsou extrémně jemné a vyžadují péči. Nejlepším způsobem, jak tyto šaty uložit, je jednoduše je složit.


Skladování zavěšených šatů


Je třeba zabezpečit aby šaty mohly dýchat, vypařovala se z nich vlhkost a nedošlo tak ke vzniku plísní. Nevhodné je používat na šaty plastové obaly na oděvy, které jsou nepropustné a vypařují se z nich nezjistitelné zplodiny, které mohou vážně oslabit a poškodit vlákna materiálu šatů.

Vhodný je speciální obal na oděvy, který se dá pořídit ve specializovaných obchodech, nebo použijte obyčejný čistý bílý bavlněný přehoz. Vytvořte proříznutím díru pro ramínko, aby bylo možné šaty zavěsit. Použijte kvalitní široké, nejlépe polstrované ramínko, které napomáhá udržet šatům tvar.

Polstr na ramínko si lze i doma vyrobit omotáním bílého bavlněného prostěradla kolem ramínka. Šaty uskladněte na suchém a tmavém místě v hlavním obytném prostoru bytu či domu. Není vhodné šaty uskladňovat do podkroví, suterénu, nebo garáže, kde hrozí změny vlhkosti a teplot. Každé dva roky je vhodné šaty vybalit a překontrolovat jejich stav.


Skladování složených šatů


Ke složenému uskladnění je vhodná krabice bez lepidel a tištěných papírů, aby nedošlo k poškození tkanin v důsledku vysychání chemikálií z lepidel a barev. Krabice by měla svou velikostí odpovídat objemu šatů. Natěsnání šatů do menší krabice nebo časté překlady na šatech, mohou zapříčinit trvalé pomačkání a oslabení látky.

Před uložením šatů zabalte šaty do jemnějšího papíru bez potisku. Jednotlivé části tkaniny se nesmí vzájemně dotýkat. Krabici nejprve vyložte tímto papírem a následně vložte zabalené šaty. Víko od krabice nezalepujte. Aby se zabránilo trvalému přeložení tkaniny, je dobré občas šaty vyvětrat a přeskládat. O místě uložení platí to samé jako v případě zavěšených šatů.


Jak uložit svatební doplňky


Váš závoj zabalte do hedvábného papíru a uložte do krabice. Při manipulaci se šperky dbejte na to, aby byly vaše ruce suché a bez parfémů a mlék na ruce, aby se oleje a vlhkost nepřenesly na Vaše krásné kousky.


Věříme, že dodržením těchto zásad se životnost vašich uskladněných věcí prodlouží a budou stále jako nové. Časem je možná využijete při nějakém výročí.Váš svatební magazin Moliere

Comments


SLEDUJ NÁS KDEKOLIV JSI

bottom of page