top of page

Harmonogram svatby

Často se nás ptáte, JAK by měl probíhat svatební den. Proto jsme věnovali příspěvek této otázce a podíváme se na vše, co patří do svatebního harmonogramu. Pro pohodové zvládnutí vašeho velkého Dne platí: plánujte realisticky a požádejte o pomoc.
JAK SESTAVIT SVATEBNÍ HARMONOGRAM

Vytvořit samotný svatební harmonogram není tak složité. Můžete ho napsat ručně, na počítači v textovém editoru nebo využít vzorů dostupných na internetu. Existují také svatební plánovače online, který umožňuje vytvářet různé úkoly, a vy máte jistotu, že na nic nezapomenete.


Jak začít? Budete mít celodenní svatbu, nebo pouze odpolední akci bez oběda? Jak dlouhý bude váš svatební den, a tomu přizpůsobte program. Dáte přednost rannímu vítání hostů nebo raději věnujete dopoledne přípravě s družičkami? Zvolte si někoho, kdo vám na vše dohlédne.


Připravte se na to, že nepůjde vše podle plánu, ale nestresujte se detaily a užijte si přítomnost okamžiku. Věřte, že vše uteče strašně rychle.

Vaše koordinátorka vám pomůže a v případě nějaké neplánované změny, včas vše oznámí ostatním hostům. Čím lepší organizace svatebního dne proběhne předem, tím klidnější budete mít samotný den.


Sepište si, kdy jaký dodavatel přijede, kdo se o něj postará, kdy má obsluha servírovat jídlo a pití. Když každý dostane své úkoly předem, snížíte tím případné hromadění dotazů během svatebního dne. Ujistěte se, že všichni dodavatelé a organizátoři svatby ví, kdy a co mají dělat. Na harmonogramech by neměly chybět telefonní čísla na jednotlivé dodavatele a označení osob odpovědných za dané činnosti.


Večer si znovu projděte seznam všech důležitých věcí a připravte si občanské průkazy, prstýnky, šaty, šperky, boty a pro jistotu připomeňte vše ženichovi.

ROZVRH SVATEBNÍHO DNE

Jak to chodí většinou v naší republice - svatební den začíná přípravou nevěsty a ženicha, následuje příjezd ženicha a jeho rodiny a dalších členů příbuzenstva do domu nevěsty. Odjezd společně na místo obřadu. Po gratulaci přichází překvapení pro novomanžele jako házení rýží, konfet, plátků růží a jiné zvyky. Následuje odjezd na hostinu a svatební oběd, další průběh záleží na novomanželech. Focení, zábava, tanec, raut a další překvapení pro hosty. Až budete mít rozvrh vytvořený, rozešlete ho všem. Tento rozvrh si nechte v nějaké hezké formě vystavit na vašem svatebním obřadu a hostině.HARMONOGRAM SVATEBNÍHO DNE - UKÁZKA


7:00 – budíček (vstávání, oblékání, snídaně)

8:00 – příprava ženicha a nevěsty, příjezd družičky nebo svědků, kteří nevěstě a ženichovi pomáhají, příjezd fotografa

10:30 – příjezd ženicha a svatebních hostů do domu nevěsty, připevnění voniček, výzdoba aut

11:00 – vítání svatebních hostů, podávání občerstvení, někdy hraje i hudba, oficiálně se také poděkuje rodičům za nevěstu či ženicha a předají se kytice nevěstě a maminkám,

12:00 – společný odjezd na svatební obřad a příjezd na místo konání (tam byste měli být asi třicet minut předem)

13:00 – svatební obřad (u církevního sňatku počítejte s delší dobou na obřad),

13:30 – gratulace, překvapení pro novomanžele, sypání rýže, házení lístků a jiné zvyky, které chcete na svatbě dodržovat, focení nevěsty a ženicha, odjezd svatebčanů na hostinu,

14:00 – příjezd novomanželů na hostinu. Můžete dodržovat další zvyklosti. Usazení hostů dle připraveného zasedacího pořádku.

14:20 – servírování nápojů a přípitek se svatebním proslovem,

14:30 – svatební oběd (obvykle se začíná předkrmem a pak následují další chody),

15.30 – společné focení a další focení novomanželů, svatební hosté při nepřítomnosti novomanželů mají volnou zábavu. Může se využít pro psaní vzkazů a fotografický koutek na vzpomínky.

17.00 – krájení svatebního dortu, čtení svatebních oznámení a poděkování všem za dary, občerstvení

18:00 – první tanec novomanželů a zahájení taneční zábavy, hry apod.

18:30 – raut či večeře

20:00 – pokračuje večerní zábava, různé svatební hry,

23:30 – večerní překvapení pro hosty (může být ohňostroj, vypouštění lampionů, šermířský souboj….)

Postupně odcházejí hosté, kteří by měli dostat výslužku a poděkování za účast. Nevěsta i ženich by měli být i v pokročilých hodinách schopni komunikace s hosty.


Zakončení svatebního dne se nedá naplánovat. Vše záleží na tom, jak dlouho můžete na daném místě být, kolik hostů ještě zbývá i jak dlouho vydrží nevěsta s ženichem. Ti obvykle po ukončení oslavy odjíždění užít si svou svatební noc do pronajatého svatebního apartmánu.


Doufáme, že jsme vám trochu usnadnili přípravu vašeho svatebního harmonogramu a přejeme, ať se vše vydaří přesně jak jste plánovali.Na tomto konceptu se podíleli:

Tiskoviny: Napořád Art

Květina: Svatby podle Luu

Comments


SLEDUJ NÁS KDEKOLIV JSI

bottom of page