top of page

Družičky

Jednou z hlavních svatebních tradic jsou i svatební družičky či mládenci, kteří kromě svědků stále hrají jednu z nejdůležitějších svatebních rolí. V následujícím článku jsme pro Vás sepsali vše, co o tomto svatebním zvyku potřebujete vědět.


BUDEŠ MOJÍ DRUŽIČKOU ?

Velmi oblíbeným způsobem oslovení potenciálních, družiček bývá milá dárková krabička s více předměty a tou podstatnou otázkou: „Budeš moje družička?“ Nevěsty v tomto případě volí kombinaci více dárků, kterými své družičky obdarují.


Fotograf: Lukáš Navara , Obleky: Moliere Store, Družičkovské šaty včetně dopňků: Edith půjčovna, Alkohol: La PerlaSVATEBNÍ UKOLY DRUŽIČEK

Dnes jsou družičky na svatbách z různých důvodů. Pro některé snoubence je to způsob, jak zahrnout příbuzné přímo do obřadu. Pro jiné možnost, jak ukázat přátelům, co pro ně znamenají. Občas se mohou družičky stát součástí svatebního dne z kulturních či náboženských důvodů.


Přesto však platí dobrý zvyk, že družičky mají před i během svatby své úkoly, kterých by se měly ujmout. Jejich role začíná už během svatebních příprav. Pomáhají nevěstě s výběrem svatebních šatů, tvořením seznamu hostů, rozesíláním pozvánek, zasedacím pořádkem a svatební výzdobou podle typu svatby.

Často také pro nevěstu pořádají rozlučku se svobodou, pokud se tedy tohoto úkolu nezhostí svědkyně, která často také bývá hlavní družičkou.


V závislosti na organizaci svatby (je-li k dispozici svatební koordinátorka, či nikoliv), mohou družičky na svatbě rozdávat informace pro svatebčany, rozdávat svatební vývazky, pomáhat se svatebními dekoracemi a výzdobou, jistit nevěstu se svatebním diářem, zajistit plný svatební strom, svatební knihu hostů, přebírat svatební dary a přání nebo rozdávat dárky pro svatební hosty.


V každém případě je důležité, abyste ještě před svatbou s dostatečným předstihem, všechny zúčastněné ženy informovala o tom, co od nich před i během celého svatebního dne očekáváte.

Fotograf: Lukáš Navara, Svatební šaty: Svatební salon Tiffany, Družkovské šaty: Edith půjčovna, Květiny: Květiny RomanaVÝBĚR DRUŽIČEK

Zatímco v dřívějších dobách bylo tradičně družičkou svobodné děvče, které pocházelo z jejího příbuzenstva, moderní nevěsty už na těchto podmínkách nelpí a klidně si za družičky kromě sester a sestřenic vybírají blízké přítelkyně. Obvyklý počet bývá 1-6 družiček, z praktického života doporučujeme sudý počet, svatební focení je potom hezky symetrické.

Čím menší svatba, tím míň.


Láká vás představa malých roztomilých dětí - družiček pohazujících okvětní lístky růží, ale zároveň nechcete přijít o dospělé průvodkyně? Klidně věkovou skladbu libovolně namíchejte, případně můžete místo družiček zvolit i muže/chlapce jako mládence neboli družbu, kteří před i během svatby budou k ruce vašemu nastávajícímu. Například mu pomohou s výběrem svatebního obleku.


Pokud máte k dispozici pouze jednu dětskou kandidátku na družičku, nebojte se jí podpořit přibližně starým chlapečkem, který může za snoubenci na obřad nést prstýnky a při focení jí krásně doplní.


Fotograf: Lukáš Navara, Župánky: New Way koncept


JAKÉ ŠATY PRO DRUŽIČKY ?

Dříve musely mít družičky podle tradice ,co nejvíce podobné šaty nevěstě, tedy bílé. Dnes již můžete zvolit i jinou barvu, obzvláště pokud je svatba laděna do určitého barevného stylu. Důležitá poučka pro všechny družičky je aby bohatost a atraktivnost šatů nezastínila v očích hostů nevěstu.


Je-li dospělých družiček na svatbě více, je vhodné všechny sladit do stejných šatů. Téměř ideální jsou pro tento účel variabilní šaty pro družičku. Nedovolují-li to jejich postavy, tak alespoň do stejného stylu. Každá z nich se tak může cítit krásně, pohodlně a zároveň bude zřejmé, že „patří k sobě“.


Družičkovské šaty rozhodně doporučujeme vybírat a zkoušet společně s těmi nevěstinými.:-) Mají-li dospělé družičky krátké šaty, nezapomeňte sladit také svatební boty aby jedna družička nekráčela ve výrazně červených, zatím co ta druhá půjde v „jedovatě“ žlutých. Pokud družičky nebudou před novomanžele rozhazovat kvítí, měly by v ruce nést kytici (zmenšeninu nevěstiny kytice), kterou drží před sebou oběma rukama.


Na závěr přidáváme ještě informaci ohledně úhrady družičkovské „výbavy“. Půjčení šatů nebo samotné šaty, si obvykle družičky hradí (výměnou za čest být družičkou), zatímco kytice jsou hrazeny z rozpočtu svatby. To samé platí u dětských družiček.


Fotograf: Lukáš Navara, Oblek: Moliere Store, Svatební šaty: Svatební salon Tiffany, Šaty pro družičky: Edith půjčovna, Květiny: Květiny Romana, MuaH: Simona Buchtová, Kateřina Bartošková, Ozdoba do vlasů nevěsty: Design by Mr.


DÁRKY PRO DRUŽIČKY

Ukažte svým nejlepším kamarádkám alias družičkám, jak moc si ceníte všeho, co pro Vás před svatbou i během ní udělaly, jak Vás podporovaly po celou dobu Vašeho přátelství. Darujte jim promyšlený dárek, jako projev svého uznání. Ty jim můžete dát ještě před svatbou ,spolu s pozvánkou či kdykoli během samotného svatebního dne, spolu s dárky pro ostatní svatebčany. Nejlépe na jeho začátku nebo před hostinou.

  • Náramek či věneček - Ideálně by měl být sladěný s Vaší kyticí a hodící se k šatům pro družičky. Darujte s předstihem aby si ho mohly navléknout už během svatby a poté si ho ponechat na památku.

  • Společný zážitek - Pozvěte své nejmilejší přítelkyně po svatbě ještě na společnou večeři, masáž či wellnes víkend.

  • Personalizovaný šperk – vzkaz na náramku, prstýnku či přívěsku nebo i zrcátku bude vašim družičkám už navždy připomínat váš svatební den.

  • Kosmetika - S výběrem rtěnky, očních stínů či laku na nehty to může být ošemetné, proto raději volte neutrálnější dárečky, například balzámy na rty či krémy na ruce.

  • Vlastní tvorba - Často nejvíce potěší dárky ručně vyrobené. Pokud si tedy v předsvatebním shonu najdete čas, můžete pro každou z dam zarámovat Vaši společnou fotografii a rámeček posléze libovolně ozdobit. Nebo jim darujte jednoduché tričko, které opatříte vtipným nápisem.

  • Krásným a originálním dárkem je věšák se jménem družičky.

  • Radost udělá i hrníček nebo sklenička s originálním nápisem.

  • Pokud vás žádný nápad z výše uvedených neoslovil, neklesejte na mysli. Stále máte nepřebernou řadu možností, jak svým družičkám udělat radost. Vyzkoušet můžete například bylinkové polštářky, teplé chlupaté ponožky, svíčky, propisky, zápisníky , malé láhve s vínem a další drobnosti.

Družičky jsou většinou ženy nebo dívky, které tvoří důležitou součást nevěstina života. Ať už tedy vyberete jakýkoli dárek, nezapomeňte k němu přidat i kousek sebe, například v podobě krátkého dopisu o tom, proč je pro Vás Vaše přítelkyně tak důležitá, za co jí děkujete a proč jste si za družičku vybrala právě ji. Věřte, že právě to bude možná vůbec to nejlepší gesto vděčnosti, které jí za její přátelství a pomoc během svatebních příprav můžete projevit.


Družičky na svatbě Vám ranní svatební stres mohou zpříjemnit, přeci jen jsou to vaše kamarádky, tudíž si můžete užít nezapomenutelné ráno, o kterém budete vyprávět svým dětem a vnoučatům...


Kolik budete mít na své svatbě družiček Vy?

Podělte se s námi o tom v komentářích..


Váš magazín Moliere
Fotograf: Lukáš Navara, Šperky: Edith půjčovna, Květiny: Květiny Romana

Fotograf: Lukáš Navara, Šperky: Edith půjčovna,

Fotograf: Lukáš Navara, Svatební šaty: Svatební salon Tiffany, Květiny: Květiny Romana, Šaty pro dužičky: Edith. půjčovna, MuaH: Simona Buchtová, Kateřina Bartošková, Ozdoby pro nevěstu: Design by Mr, Místo: Orea Hotels, Prossecco: La Perla

Fotograf: Lukáš Navara, Sladký bar: Dorty Jenny

Fotograf: Lukáš Navara, Družičkovské šaty, Šperky: Edith půjčovna, MuaH: Kateřina Bartošková, Sladký bar: Dorty Jenny, Místo: Orea Hotels

Fotograf: Lukáš Navara, Místo: Oreal Hotels

Comments


SLEDUJ NÁS KDEKOLIV JSI

bottom of page